ZNAJDŹ SOBIE HOBBY

ZNAJDŹ SOBIE HOBBY

Zastanów się, co byś robił, gdybyś miał więcej czasu? Być może grałbyś na gitarze albo zacząłbyś malować. Albo wreszcie nauczyłbyś się gotować, bo to właśnie lubisz robić najbardziej? No to zastanów się, ile czasu spędzasz w pracy po pracy, np. odpisując na służbowe maile?

Łatwo wpadamy w pułapkę 72-godzinnego tygodnia pracy. A czas wolny najczęściej spędzamy przed telewizorem. Jednak gdybyśmy przeznaczyli go na nasze hobby, mogłoby to przydać się także naszemu rozwojowi zawodowemu.

Aby wyróżnić się i konkurować w zatłoczonym i nieustannie zmieniającym się środowisku biznesowym, organizacje potrzebują nowych, oryginalnych pomysłów. Powinniśmy więc ich szukać. Może to być trudne, gdy umysł jest wypełniony celami i terminami.

Kreatywne hobby może pomóc nam wyjść poza ramy pracy i obowiązków. Niezależnie od tego, czy jesteś z zamiłowania muzykiem, artystą, pisarzem czy kucharzem, często zaczynasz od pustej kartki w głowie. Myślisz: co mogę stworzyć, co wywoła jakieś emocje? Dając sobie taką przestrzeń mentalną i skupiając się na uczuciach, możesz rozbudzić swoją kreatywność. Za racjonalne myślenie i emocje odpowiedzialne są różne części mózgu. Ale Arne Dietrich, neuronaukowiec z Uniwersytetu Stanowego w Georgii, uważa, że jeżeli chcemy działać w sposób kreatywny, musimy zaangażować obie jego części jednocześnie. Tylko wtedy będziemy mogli wyjść poza schematy i zacząć działać w sposób twórczy.

Pasja uczy przewidywania
Malarz tworzący obraz czy muzyk komponujący utwór już w procesie twórczym zastanawiają się nad odbiorem dzieła. Dlatego oddając się pasji, warto skupić się nie tylko na tworzeniu, lecz także na efekcie, jaki chcemy osiągnąć.

Umiejętność przewidywania kilku możliwych scenariuszy reagowania warto wprowadzić do codziennego życia. Może ułatwić nam komunikacje z innymi i sprawić, że np. nasze działania biznesowe staną się będą efektywne i łatwiej odniesiemy sukces. Myśląc perspektywicznie, będziemy mogli uchronić się przed popełnianiem i powtarzaniem błędów. Dzięki temu będziemy pracować bardziej efektywnie i poświęcać mniej czasu na obowiązki zawodowe, a więcej na rzeczy, które po prostu lubimy robić.

Hobby dodaje nam pewności siebie
Trzecim powodem, dla którego warto znaleźć czas na hobby, jest poczucie własnej wartości i pewność siebie. Otóż zdaniem badaczy z Uniwersytety w Drexler jeżeli przynajmniej raz tygodniu wygospodarujemy 45 minut na działanie artystyczne, będziemy czuć się bardziej pewni siebie i z większą pasją zaczniemy podchodzić również do codziennych obowiązków, tych zawodowych także. Obawiasz się, że nic nie umiesz? Zacznij robić rzeczy, które pomagają ci się zrelaksować.

W jednym z badań naukowcy zaobserwowali, że aktywność twórcza jest pozytywnie związana z doświadczeniami regeneracyjnymi (tj. opanowaniem, kontrolą i rozluźnieniem) oraz wynikami związanymi z wydajnością (tj. kreatywnością zawodową).

Okazuje się, że twórcza praca (pozazawodowa) może zapewniać pracownikom niezbędne zasoby do pracy na wysokim poziomie. Tak może być, ponieważ każde działanie, które sprawia nam przyjemność, działa relaksująco i odstresowuje. Ale też, jeżeli naszą pasja jest sport, to pomaga nam on odreagować i uzyskać równowagę na poziomie psychofizycznym.

Co więcej, większość CEO i prezesów marek funkcjonujących na globalnym rynku stawia na rozwój własnych hobby i pasji. Coraz więcej firm międzynarodowych tworzy przestrzeń dla pracowników, w której mają oni rozwijać własne hobby, a nawet organizowane są konkursy talentów (dane opublikowane przez HBR Ascend).

Stres w pracy w połączeniu ze zmieniającym się i często zaskakującym światem sprawia, że często musimy „poświęcać się”, by zrealizować to, do czego się zobligowaliśmy. Ale nasz organizm nie radzi sobie dobrze w takich warunkach. Dietrich uważa, że taki stan rzeczy może być przyczyną tego, że  nasze mózgi dosłownie zaczynają się wyłączać. Filtrujemy informacje, zachowując tylko to, co uważamy za konieczne, aby przetrwać. Stajemy się nadmiernie skoncentrowani na potencjalnych zagrożeniach i w efekcie nie widzimy wyraźnie rzeczywistości. Musimy więc zadbać nie tylko o swój status materialny i wygodę życia, ale przede wszystkim przyjrzeć się własnej kondycji i trosce o samego siebie (ile śpimy, jak jemy, czy wystarczająco się ruszamy) oraz znaleźli czas na rzeczy, które pozwalają nam się zrelaksować i sprawiają nam przyjemność.