Prawidłowe nawyki żywieniowe

Prawidłowe nawyki zywieniowe

1. JEDZ REGULARNIE

Regularność to podstawa w zdrowym odżywianiu. Dla niektórych optymalne będzie pięć posiłków, dla innych trzy lub cztery. Najważniejsze, aby nie serwować organizmowi huśtawki, tylko przyzwyczaić go do stałych pór i spożywać posiłki w powtarzalnym rytmie. I najpóźniej dwie godziny przed snem.

2. PIJ WODĘ/DBAJ O NAWODNIENIE

Od wody zależne są wszystkie procesy w ciele człowieka. Dzięki wodzie pracuje mózg, mamy stałą temperaturę ciała, usuwamy toksyny, trawimy. Ponieważ człowiek nie potrafi magazynować wody, musi ją stale uzupełniać. Najlepiej pijąc dwa litry wody dziennie.

3. ODSTAW SŁODYCZE

Dużo cukru, utwardzone tłuszcze i biała mąka – z tego w dużej mierze składają się produkty cukiernicze. Przez to do organizmu trafia zbyt duża ilość energii, która zamieniana jest na tkankę tłuszczową. Puste kalorie w batonach, wafelkach i tym podobnych zamień na kawałek gorzkiej czekolady, a słodzone napoje na szklankę wody z cytryną i miodem.

4. OGRANICZ SPOŻYCIE SOLI

6 gramów soli dziennie to maksymalna dawka przewidziana przez WHO. To jedna łyżeczka. Jak dowodzą badania Polacy jedzą co najmniej 15 gramów. Nadmierne spożycie soli prowadzi do nadciśnienia. Pamiętaj, że sól występuje w wielu produktach jako naturalny składnik. Często możesz ją zastąpić świeżymi ziołami.

5. UNIKAJ PRZETWORZONEJ ŻYWNOŚCI

Im więcej naturalnych produktów w naszej diecie, tym lepiej. Fast foody, słodkie lub słone przekąski, gotowe dania zawierają mnóstwo konserwantów, wzmacniaczy, tłuszczu, soli i cukru. Za to witamin i minerałów tam nie znajdziesz.

6. WARZYWA TO PODSTAWA

Warzywa powinny być podstawą każdej piramidy zdrowego żywienia. Dostarczają witamin, przeciwutleniaczy i minerałów. Dzięki temu chronią przed chorobami układu krążenia i nowotworami, a także sprzyjają utrzymaniu prawidłowej masy ciała. W sezonie najlepiej jeść świeże, a zimą w postaci przetworów i kiszonek

7. ŚNIADANIE MUSI BYĆ

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu całego dnia. Dlatego warto tak zorganizować czas przed pójściem do pracy lub szkoły, aby zjeść pełnowartościowy posiłek. Bez śniadania spada nasza wydajność, a głód dopadnie nas ze zdwojoną siłą. Czego nie zjadłeś na śniadanie, zjesz na kolację, a to nie jest korzystne.

8. CIEMNE ZAMIAST JASNEGO

Białe pieczywo powstaje z oczyszczonej i przetworzonej mąki, przez co zawiera mało wartości odżywczych. Dużo lepiej zastąpić je ciemnym pieczywem wytwarzanym z mąki żytniej, najlepiej z dodatkiem ziaren. Wtedy dajesz organizmowi błonnik i minerały mające dobry wpływ na kondycję.

9. UWAŻAJ NA TŁUSZCZ

To nie jest tak, że każdy tłuszcz jest zły. Dobre, te, w których znajdują się nienasycone kwasy tłuszczowe omega -3 i omega -6 znajdują się w rybach, orzechach, tofu, olejach roślinnych, a także w jarzynach. Dużo gorzej wygląda sytuacja z tłuszczami trans, które znajdziesz w słoninie, boczku, margarynie. Szukaj więc oliwy z oliwek i masła klarowanego.

10. CO Z TYM GLUTENEM?

W sprawie glutenu zdania są podzielone. Na pewno warto zrobić badania, które wskażą, jakich produktów unikać. Nie ma sensu samodzielnie przechodzić na dietę bezglutenową, ale dla osób cierpiących na celiakię eliminacja glutenu to jedyne wyjście. A jest to składnik, który znajduje się w wielu produktach.

11. JAJKA SĄ OK

Białko, wapń, cynk, witaminy, a niewiele tłuszczów i kalorii – jajko uznawane jest za najbardziej odżywczy produkt. Warto pamiętać, że zawarty w jajku cholesterol ma niewielki wpływ na cholesterol we krwi. Dlatego śniadanie z jajkiem to świetny pomysł.

12. BIO ŻYWNOŚĆ

Białko, wapń, cynk, witaminy, a niewiele tłuszczów i kalorii – jajko uznawane jest za najbardziej odżywczy produkt. Warto pamiętać, że zawarty w jajku cholesterol ma niewielki wpływ na cholesterol we krwi. Dlatego śniadanie z jajkiem to świetny pomysł.

13. BĄDŹ AKTYWNY

Odpowiednia dieta i zdrowe odżywianie to nie wszystko. Równie istotna jest aktywność fizyczna. Wszyscy powinniśmy się ruszać każdego dnia. Chodzić na spacery, biegać, jeździć na rowerze, pływać. Idealną okazją do ruchu jest weekend. Zamiast więc siedzieć przed telewizorem lub komputerem, zaproś rodzinę lub znajomych i pójdźcie na spacer albo rower. I oczywiście wpadnijcie na „Wyścig po Zdrowie”