Bezpłatne badania profilaktyczne z Medicover

Celem ogólnopolskiej akcji społecznej „Wyścig po zdrowie” jest edukacja w zakresie zdrowego stylu życia. Aby zwiększyć świadomość Polaków w zakresie prawidłowej diety, aktywności ruchowej oraz konieczności wykonywania badań profilaktycznych, podczas cyklu wydarzeń, każdy uczestnik będzie mógł bezpłatnie skorzystać z badań i konsultacji:

  • PORADA DIETETYKA
  • ANALIZA SKŁADU CIAŁA
  • STREFA DZIECI – PORADA TRENERA – badania wydolnościowe, step test, badanie z podoskopem.
  • BADANIE POZIOMU CUKRU
  • POMIAR CIŚNIENIA
  • POMIAR CHOLESTEROLU dla osób, u których wystąpią wskazania do badania
  • PORADA FIZJOTERAPEUTY Bike Fitting, profilaktyka bólu pleców, ergonomia siedzącego miejsca pracy – dla dzieci i dla dorosłych, wspólne ćwiczenia z fizjoterapeutą.

Porada dietetyka

Celem porady dietetycznej jest analiza zachowań żywieniowych oraz uświadomienie wpływu właściwego odżywiania na zdrowie: edukacja – wyjaśnienie modelu żywienia w sposób zrozumiały i krótki. Wzmocnienie postawy prozdrowotnej i zalecenia adekwatnych zmian w obszarze żywieniowym, dobre praktyki – próba prezentacji prostych rozwiązań.

Analiza składu ciała

Jest to badanie, które zagląda w głąb naszego ciała i nie boli. Mierzenie składu masy ciała to rozłożenie naszych kilogramów na czynniki pierwsze. Dzięki niemu dowiemy się ile ważą nasze kości, mięśnie i tkanka tłuszczowa. Jaki procent naszego organizmu to tłuszcz, a jaki woda.

Objętość kilograma tłuszczu jest dużo większa od objętości kilograma mięśnia. Dlatego sama waga nie opowie nam dokładnie o kondycji naszego organizmu i nie zawsze będzie odpowiadała składowi BMI.

Wyniki pomogą dobrać odpowiednią dietę i najlepszą aktywność fizyczną. Pomiar dokonywany jest przy użyciu specjalnej wagi. Do badania należy ubrać się w lekki strój. Na wadze stajemy boso. Po 30 sekundach otrzymujemy wydruk wyników. Po wykonanym badaniu otrzymujemy opis wyników uwzględniający: wiek biologiczny, masę ciała, proporcję pomiędzy masą tkanki tłuszczowej i masą mięśni, BMR – wskaźnik podstawowej przemiany materii w kcal, wskaźnik masy mięśni w segmentach ciała.

Porada trenera

Określenie statusu aktywności fizycznej (niećwiczący, ćwiczący, ćwiczący plus, sportowiec

Ocena poziomu sprawności układu  krążeniowo – oddechowego (3 min. step-test – Kasch Pulse Test, tzw. „test schodka”) – test wydolności fizycznej.

Test daje istotne dodatkowe informacje o stanie zdrowia dziecka, prawdziwą informację na ile dziecko jest sprawne fizycznie – jak szybko się męczy przy wysiłku. Jest bardzo prosty i do wykonania nawet przez 5-6 latka, całkiem bezpieczny, trwa tylko 3 minuty, a odpowiada na istotny element oceny stanu zdrowia.

Schodek – to trzydziestocentymetrowy stopień, na który badany przez 3 minuty wchodzi i schodzi, w wystukiwany przez metronom rytm. W czasie trwania testu, specjalista mierzy badanemu tętno i na podstawie średniego rytmu bicia serca po wysiłku, określa stan wydolności organizmu. Wydolność określona jest w sześciostopniowej skali, od doskonałej, przez bardzo dobrą, dobrą, dostateczną, słabą, po bardzo słabą.

Wydolność fizyczna to nasza zdolność do podjęcia wysiłku fizycznego i utrzymania organizmu w homeostazie (równowadze), bez dużych objawów zmęczenia. Jednak, niezależnie od masy ciała, która może być jak najbardziej prawidłowa, wydolność fizyczna może pozostawiać wiele do życzenia.

Ocena poziomu wybranych cech motorycznych – 4 proste testy sprawnościowe, które w czytelny sposób określają sprawność i wydolność.

  • Próba skłonu tułowia w przód – ocenia zakres ruchomości kręgosłupa w płaszczyźnie strzałkowej – gibkość.
  • Próba siadów z leżenia tyłem – określa sprawność siłową tułowia (tzw. siłę dynamiczną) jak też wytrzymałość mięśniową.
  • Próba skoku w dal z miejsca – jest próbą najbardziej wszechstronną. To kompleksowa zdolność złożona z siły, szybkości  i koordynacji (w szczególności w odniesieniu do dzieci).
  • Ugięcie ramion w podporze przodem – określa wytrzymałość mięśniową, siłę funkcjonalną.

Trener doradzi co można poprawić, jak dobrać intensywność i objętość treningów. Jest to plan indywidualny. Można zasugerować odpowiednie ćwiczenia, przestrzegamy przed błędami.

Badanie z podoskopem to komputerowe badanie strony podeszwowej stopy umożliwia uzyskanie informacji o przestrzennym ukształtowaniu sklepienia stóp. Badanie umożliwia właściwe dostosowanie ćwiczeń lub ewentualnego zaopatrzenia ortopedycznego (wkładki ortopedyczne).

Badanie poziomu cukru

Stężenie glukozy we krwi to badanie z wykorzystaniem glukometru. Badanie wykonuje pielęgniarka wykorzystując jednorazową iglę, którą wykonuje kłucie w palec.  Po kilku sekundach uzyskujemy wynik. Wyniki: 70 – 99 mg/dl – wynik prawidłowy. ≥ 100 mg/dl bez objawów – wynik nieprawidłowy, który należy potwierdzić badaniem laboratoryjnym.

Pomiar ciśnienia krwi

Utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi to problem wielu Polaków. Jak wynika z badań, na nadciśnienie choruje już co trzeci dorosły mieszkaniec naszego kraju. Nadciśnienie tętnicze jest chorobą, która często jest przez nas bagatelizowana. Skutki nadciśnienia tętniczego są jednak bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia – nieleczone mogą mieć poważne konsekwencje, tj.: miażdżyca, udar mózgu, choroby i niewydolność serca – zawał oraz niewydolność nerek. Należy pamiętać, że nadciśnienie tętnicze nie boli i przez lata może nie dawać żadnych oznak. Jednak nieleczone nadciśnienie może doprowadzić do wielu powikłań, które dotyczą m.in. takich narządów jak: mózg, serce, naczynia krwionośne i nerki.

 Pomiar cholesterolu

Badanie przeprowadzane jest w przypadku wskazań stwierdzonych przez pielęgniarkę. Wysoki poziom cholesterolu może okazać się niezwykle niebezpieczny dla naszego zdrowia, a nawet życia. Jego nadmiar osadza się w tętnicach i prowadzi do stopniowego zatykania ich, utrudniając tym samym prawidłowy i równomierny przepływ krwi. W celu kontroli jego poziomu przeprowadza się pomiar cholesterolu z krwi.

„Celem Fundacji Medicover jest m. in.  edukacja w zakresie profilaktyki zdrowia. Dlatego właśnie postanowiliśmy włączyć się w „Wyścig po zdrowie”, podczas którego specjaliści z Medicover będą udzielać porad w zakresie profilaktyki chorób cywilizacyjnych. Mamy nadzieję, że przekazanie informacji o prawidłowej diecie, regeneracji oraz aktywności fizycznej, przyniesie fantastyczne skutki w postaci zwiększenia świadomości na temat możliwości zapobiegania chorobom cywilizacyjnym i ich powikłaniom. Zdrowe społeczeństwo to silne społeczeństwo.” Marcin Radziwiłł – Prezes Fundacji Medicover.