Jadalny czy trujący?

Jadalny czy trujący?

Jak odróżnić od siebie grzyby jadalne i trujące? Najlepiej kierować się zasadą: “Zbieramy tylko te, które znamy”. O pomyłkę bardzo łatwo, szczególnie w przypadku grzybów blaszkowych. Mówi się, że najłatwiej pomylić ze sobą muchomora jadowitego i kanię czubajkę. Takich duetów jest jednak więcej. Jakie grzyby jadalne i trujące mylimy ze sobą najczęściej? Co powinno wzbudzić nasze podejrzenia? Musicie to wiedzieć – stawka jest wysoka, nawet wasze życie.

W Polsce wyróżnia się ok. 200 gatunków grzybów trujących (w tym kilka śmiertelnie, jak np. muchomor sromotnikowy, zwany też zielonawym). Grzybów jadalnych jest w naszym kraju ok. 1300 gatunków (do obrotu dopuszczonych jest ponad czterdzieści – reguluje to rozporządzenie ministra zdrowia).

Jak odróżnić grzyby jadalne od trujących?
Niestety nie ma żadnych prostych sposobów na odróżnienie grzybów niejadalnych czy trujących od jadalnych. Zdarza się, że grzyby o przyjemnym zapachu są śmiertelnie niebezpieczne (np. muchomor sromotnikowy), zaś te o podejrzanym i mało zachęcającym wyglądzie to grzyby jadalne (przykładem jest lejkowiec dęty).

Zbierając grzyby, nie możemy też sugerować się tym, że nadgryzły je ślimaki czy że żyją w nim larwy owadów. To nie jest dowód na to, że grzyb jest jadalny.