Dzień Mamy

Dzień Mamy

Dzień Mamy to dzień obchodzony jako wyraz szacunku dla wszystkich matek. Dzień Mamy na całym świecie obchodzony jest w różnych dniach i miesiącach.

W Polsce Dzień Matki obchodzony jest 26 maja. Po raz pierwszy Dzień Matki w terenach kraju obchodzono w 1914 roku w Krakowie. Następnie zwyczaj rozprzestrzenił się na pozostałe obszary Polski.

W Dniu Matki zazwyczaj wręczane są laurki, kwiaty oraz różne drobne prezenty przygotowywane przez własne dzieci. W Polsce Dzień Matki obchodzony jest przez około 11 mln kobiet. Przeciętny koszt upominku w Dniu Matki to 67 zł.

Historia Dnia Matki

Początki Dnia Matki można znaleźć już w starożytnej Grecji i Rzymie, gdzie kultem otaczano matki-boginie. Były one symbolami płodności i urodzaju. Dzień Matki został zapomniany, kiedy chrześcijaństwo wyparło kult wielu bogów w cesarstwie rzymskim.

Dzień Matki zaczęto ponownie obchodzić dopiero w XVII wieku w Anglii. W czwartą niedzielę postu odbywały się modlitwy za matki. W tym dniu zaczęto też składać matką podarunki. Jednak dopiero po II wojnie światowej Dzień Matki zyskał ogromną popularność.

Dzień Matki na świecie

Dzień Matki najwcześniej obchodzony jest w Norwegii, gdzie przypada on na drugą niedzielę lutego. 3 marca Dzień Matki obchodzą Gruzini, a pięć dni później kolejne narody. Dzień Matki 8 marca obchodzony jest m.in. Afganistanie, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Kazachstanie, Laosie, Macedonii, Maroku czy Wietnamie.

Dzień Matki w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Nigerii jest obchodzony w czwartą niedzielę wielkiego postu. Dzień Matki obchodzony jest również na Bliskim Wschodzie. W większości państw arabskich Dzień Matki przypada 21 marca.

W największej liczbie krajów Dzień Matki przypada na drugą niedzielę maja. Tego dnia obchodzony jest m.in. w Belgii, Brazylii, Kanadzie, Czechach, Niemczech, we Włoszech i na Słowacji. W Polsce Dzień Matki obchodzony jest 26 maja.

Później niż w Polsce Dzień Matki jest m.in. we Francji, Algierii, Tunezji i Szwecji, gdzie jest to ostatnia niedziela maja. Jeszcze później Dzień Matki obchodzony jest m.in. w Argentynie, Panamie czy Indonezji.