Dlaczego warto uprawiać sport?

Dlaczego warto uprawiać sport?

Ludzie z całego świata poświęcają długie lata na znalezienie sposobu na zachowanie młodego wyglądu i życia w zdrowiu, zapominając o prostym i sprawdzonym sposobie – aktywności fizycznej. Poniżej znajdziecie fakty, które przemawiają za uprawianiem sportu.

Jak sport wpływa na nasz organizm?

Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na ogólną kondycję organizmu, która przekłada się na zapobieganie schorzeniom, a także na wsparcie w leczeniu chorób związanych z układem krążenia, otyłością czy też zespołem metabolicznym.

Należy podkreślić, że aktywność fizyczna może być uprawiana przez osoby w każdym wieku – należy jedynie dobrać odpowiednie ćwiczenia i poziom ich intensywności. Regularne ćwiczenia wpływają na:

  • nastrój – poprzez uwalnianie hormonu szczęścia (endorfiny),
  • pracę serca – zwiększając jego efektywność,
  • mięśnie i stawy, które podczas aktywności są wzmacniane,
  • spalanie kalorii – organizm wykorzystuje niepotrzebne zasoby (np. tkankę tłuszczową),
  • poprawę wydolności oddechowej (objętość płuc zwiększa się),
  • lepsze nasycenie tlenem mięśni, mózgu i innych ważnych organów.

Uprawianie sportu jest szczególnie ważne dla osób, które dużo czasu spędzają w pozycji siedzącej (praca w biurze, jazda samochodem) – poprzez brak aktywności mięśnie z czasem stają się coraz słabsze, metabolizm nie potrafi poradzić sobie z dostarczanymi kaloriami, a serce zaczyna pompować mniej krwi. Wszystko to prowadzi do wielu schorzeń, którym można zapobiec regularnymi ćwiczeniami. Jeśli nie masz pewności czy możesz uprawiać wybrany sport, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który przeprowadzi badania i rozwieje wszelkie wątpliwości, a może nawet zaproponuje lepiej dopasowaną aktywność fizyczną, biorąc pod uwagę stan organizmu.

Jakie ćwiczenia wykonywać?

Po pierwsze znajdź aktywność, którą polubisz tak, aby, pomijając zdrowotne aspekty, sprawiała radość podczas każdego treningu. Może to być jazda na rowerze, pływanie, bądź też lekki trucht, do którego wystarczą tylko lekkie buty treningowe. Męskie sporty takie jak np. gra w piłkę nożną również przyczynią się do polepszenia kondycji, jednocześnie zapewniając dozę rywalizacji.

Zaczynając swoją przygodę z aktywnością fizyczną, nie można zapomnieć o dostosowaniu intensywności. Zbyt duży wysiłek przyniesie więcej szkód niż korzyści – zwłaszcza jeśli nasz organizm nie jest na to przygotowany. Dlatego też zadbaj o rozciągnięcie mięśni przed i po treningu, odpowiednie nawadnianie oraz dietę, która jest w równym stopniu ważna co ćwiczenia.

Podsumowując, a jednocześnie potwierdzając od dawna znaną prawdę: sport to zdrowie, nie tylko fizyczne, ale także duchowe. Wystarczy odrobina regularności w ćwiczeniach, a organizm z pewnością będzie bardziej odporny na schorzenia i choroby często przytrafiające się osobom, które są na bakier z aktywnością fizyczną. Jeżeli jesteś osobą zniechęconą do ćwiczeń, radzimy zacząć od prostych czynności takich jak spacer parkowymi alejkami – WHO zaleca co najmniej 5000 korków, które z pewnością osiągniesz 40 minutowym chodzeniem.